Karnosin

Karnosin a jeho funkce

Karnosin je dipeptid složený z aminokyselin beta-alaninu a histidinu. Objeven byl ve svalech na začátku 20. století. Ve zvýšeném množství se vyskytuje i v srdci, játrech, ledvinách a mozku.
Všechny zmíněné tkáně mají společné to, že pracují na „velké obrátky“. Takže se samozřejmě opotřebovávají. Funkcí karnosinu je ochrana buněk těchto tkání před opotřebením.

Jak karnosin účinkuje?

Karnosin působí jako antioxidant. Původně si vědci mysleli, že je to hlavní efekt karnosinu. Ve skutečnosti jde o vliv podružný, karnosin totiž nepatří mezi nejsilnější antioxidanty. Daleko zajímavější je působení na tzv. telomery. Každá naše buňka má ve svém jádru uloženou celou naši dědičnou paměť (něco jako vlastní harddisk v počítači). Pokud se třeba mozková buňka opotřebovává, pak si z této paměti - buněčného jádra s chromozomy - vytáhne informaci, jak se opravit. Ovšem čím častěji se buňka opravuje, tím více jádro trpí. Opotřebovávají se konce chromozomů - telomery.
Vědci velmi dobře prokázali, že čím kratší telomery konkrétní jedinec má, tím kratší jej čeká život a tím vyšší riziko výskytu mnoha nemocí má. A právě karnosin zpomaluje proces zkracování telomer.
Zajímavé ovšem je, že podobný vliv jako na dědičnou informaci v jádře buňky vykazuje karnosin i na jiné části buňky - ochraňuje lipidy a bílkoviny. Takže ochranný efekt proti stárnutí a opotřebení buňky je na více úrovních.

Další účinky Karnosinu:

 • ochrana všech buněk těla před vlivem vysoké hladiny glukózy
 • pozitivní vliv na srdce a zvýšení jeho výkonu
 • pozitivní efekt na mozek a paměť
 • regenerace svalů během jejich námahy
 • zmírnění poškození žaludeční sliznice a vzniku vředů v žaludku a dvanáctníku
 • podpora odbourávání těžkých kovů
 • Zdroj: webové stránky společnosti Finclub

  Doporučené produkty

  Karnositabs

  Zdroj karnosinu a vitamínu E

  Koupit

  Sledujte nás

  e-book zdarma

  Stáhnout e-book zdarma