Každý z nás, mladý či starý, může trpět stresem, tedy chronickým psychickým přetížením, úměrným velikosti jeho starostí. Je třeba si říci, že stres nás provází prakticky celým životem. V podstatě od narození musíme překonávat nějaké zátěže a problémy, ať už jako děti školou povinné či pubertou se zmítající nebo jako dospěláci či senioři.
Pokud je člověk relativně v pohodě, to znamená - má oporu v životním partnerovi a rodině, tak běžné zátěžové situace zvládá. Naopak ho určitým způsobem zocelují nebo motivují k lepším výkonům. V tomto smyslu chápejme stres jako pozitivní složku života, něco jako hnací motor, bez kterého bychom zakrněli a jen těžko se donutili něco kloudného a plodného vytvořit. Ovšem nic se nemá přehánět.
Tak jako se vyčerpají naleziště uhlí, tak se časem vyčerpá i naše schopnost přizpůsobovat se novým, často nepříjemným situacím a čelit nepřízním osudu. Výsledkem je pocit marnosti, který může vyústit až ve zhroucení. Samozřejmě ne všichni jsme stejní, někteří se mohou cítit uprostřed problémů doslova jako ryba ve vodě, ale i zde platí pravidlo, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…
SPÁNEK
Navodit přirozený spánek, který přináší organismu obnovu sil ke zvládání zátěžových i běžných životních situací a zároveň tolik potřebné uvolnění. Bez posilujícího spánku napětí a stres nezvládnete. Nedocílíte uvolnění, pokud půjdete do postele se starostmi. Doporučuji proto např. Relaxinis ráno a v poledne po 10 kapkách, na noc 30-50 kapek.
Možno střídat s Avisem 3x denně po 10-15 kapkách.
POHYB
Každé napětí je třeba uvolnit, aby v nás nevybuchlo podobně jako parní kotel. U kotle je nejúčinnější povolení ventilu. Pro tělo je takovým ventilem pohyb.
Tělesnou aktivitou - ať už je to procházka, jízda nakole, běh klasický či na běžkách, práce na zahrádce nebo pravidelné cvičení - odbouráváte nejen negativně působící stressorové látky, ale vytváříte i endorfiny neboli hormony dobré nálady. Zároveň se pohybem zlepšuje prokrvení celého organismu a odstraňují vzniklé volné radikály. Mozek díky okysličení začne myslet pozitivně, věci se rázem nezdají tak černé a pro většinu problémů se najde nějaké řešení. Nezapomeňte však - vždy úměrně věku a tělesným schopnostem! Takže pohyb, pohyb a zase pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, možno ale i doma při otevřeném okně. A začněte třeba tím, že půjdete po schodech, a ne výtahem, nebo půjdete pěšky, a ne autem.
IMUNITA
Posilněte imunitu, protože vyčerpaný organismus snáze podlehne i banálním infekcím, které ve svém důsledku znamenají opět zvýšené napětí, a ocitnete se v začarovaném kruhu. Tipy jak posílit imunitní systém najdete v e-booku.
ŽIVOTOSPRÁVA
Upravit životosprávu, zejména v otázkách stravy, jíst lehčí dietnější jídla, hlavně večer, jíst hodně ovoce a zeleniny, jíst častěji menší porce, ale hlavně - jíst pokud možno pravidelně. V praxi to znamená stanovit si rozumný denní režim a ten se snažit opravdu dodržovat. Pravidelnost je pro náš organismus důležitá víc, než jsme si ochotni připustit, a věřte, že respektovat biorytmy našeho těla se vyplácí.
Zdroj: webové stránky společnosti Finclub