Jak na stres

Jak zvládat stres

Každý z nás, mladý či starý, může trpět stresem, tedy chronickým psychickým přetížením, úměrným velikosti jeho starostí. Je třeba si říci, že stres nás provází prakticky celým životem. V podstatě od narození musíme překonávat nějaké zátěže a problémy, ať už jako děti školou povinné či pubertou se zmítající nebo jako dospěláci či senioři.

Pokud je člověk relativně v pohodě, to znamená - má oporu v životním partnerovi a rodině, tak běžné zátěžové situace zvládá. Naopak ho určitým způsobem zocelují nebo motivují k lepším výkonům. V tomto smyslu chápejme stres jako pozitivní složku života, něco jako hnací motor, bez kterého bychom zakrněli a jen těžko se donutili něco kloudného a plodného vytvořit. Ovšem nic se nemá přehánět.

Tak jako se vyčerpají naleziště uhlí, tak se časem vyčerpá i naše schopnost přizpůsobovat se novým, často nepříjemným situacím a čelit nepřízním osudu. Výsledkem je pocit marnosti, který může vyústit až ve zhroucení. Samozřejmě ne všichni jsme stejní, někteří se mohou cítit uprostřed problémů doslova jako ryba ve vodě, ale i zde platí pravidlo, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

Jak můžeme stresovým situacím předejít? Jak je zvládat?

SPÁNEK
Navodit přirozený spánek, který přináší organismu obnovu sil ke zvládání zátěžových i běžných životních situací a zároveň tolik potřebné uvolnění. Bez posilujícího spánku napětí a stres nezvládnete. Nedocílíte uvolnění, pokud půjdete do postele se starostmi. Doporučuji proto např. Relaxinis ráno a v poledne po 10 kapkách, na noc 30-50 kapek.
Možno střídat s Avisem 3x denně po 10-15 kapkách.

POHYB
Každé napětí je třeba uvolnit, aby v nás nevybuchlo podobně jako parní kotel. U kotle je nejúčinnější povolení ventilu. Pro tělo je takovým ventilem pohyb.
Tělesnou aktivitou - ať už je to procházka, jízda nakole, běh klasický či na běžkách, práce na zahrádce nebo pravidelné cvičení - odbouráváte nejen negativně působící stressorové látky, ale vytváříte i endorfiny neboli hormony dobré nálady. Zároveň se pohybem zlepšuje prokrvení celého organismu a odstraňují vzniklé volné radikály. Mozek díky okysličení začne myslet pozitivně, věci se rázem nezdají tak černé a pro většinu problémů se najde nějaké řešení. Nezapomeňte však - vždy úměrně věku a tělesným schopnostem! Takže pohyb, pohyb a zase pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu, možno ale i doma při otevřeném okně. A začněte třeba tím, že půjdete po schodech, a ne výtahem, nebo půjdete pěšky, a ne autem.

IMUNITA
Posilněte imunitu, protože vyčerpaný organismus snáze podlehne i banálním infekcím, které ve svém důsledku znamenají opět zvýšené napětí, a ocitnete se v začarovaném kruhu. Tipy jak posílit imunitní systém najdete v e-booku.

Stáhnout e-book zdarma


ŽIVOTOSPRÁVA
Upravit životosprávu, zejména v otázkách stravy, jíst lehčí dietnější jídla, hlavně večer, jíst hodně ovoce a zeleniny, jíst častěji menší porce, ale hlavně - jíst pokud možno pravidelně. V praxi to znamená stanovit si rozumný denní režim a ten se snažit opravdu dodržovat. Pravidelnost je pro náš organismus důležitá víc, než jsme si ochotni připustit, a věřte, že respektovat biorytmy našeho těla se vyplácí.

Zdroj: webové stránky společnosti Finclub

Doporučené produkty

fin Relaxinis

Extrakt z mučenky, chmele a vřesu

Koupit

fin Avis

Extrakt z ovesných klíčků

Koupit

Sledujte nás

e-book zdarma

Stáhnout e-book zdarma